You are currently viewing Poetyckie rady: strony WWW. Marcińczyk: Poradnik poety

Poetyckie rady: strony WWW. Marcińczyk: Poradnik poety

Tytuł dzisiejszego wiersza może również być tytułem całego wpisu, czy wręcz cyklu, który on zaczyna. Moje doświadczenie to ponad 30 lat pisania wierszy, w tym ponad ćwierć wieku poświęcone na fora poetyckie. Przeczytane niezliczone poradniki, artykuły i blogi tematyczne. Wybitnym ekspertem nie jestem, ale swoje wiem i umiem. Na pewno moja wiedza przyda się wielu z Was. Dziś strony internetowe, które, według mnie, każdy poeta powinien znać.

Poradnik poety

wiersze generalnie powinny kopać w krocze
jednak gdy czytają dziewczęta lub kobiety
mają elegancko uderzać w twarz płaską dłonią
i ciągnąć mocno jak topielca za włosy

czas poezji już się skończył
mamy epokę kolaży tekstowych
trzeba być jak reklamy i gierki
sposobem wchodzić do głowy

wymyślasz Bryana Jessicę i piszesz
gdzie ich pragnienia tajemnice
znajdź wrażliwość plastiku
potem tekst dobrze sfastryguj

zero uczuć nic prawdziwości
oszukuj kombinuj tytułem kupuj
ogłupisz dobrze jeden raz
będziesz sprzedawać cały czas

zrozum minął czas poetów
witamy w świecie writerów
tu nie ma tematu emocji
skupiamy się tylko na widoczności

Autor: Marcin Marcińczyk

Generator wierszy (poetycko.eu) – pierwsza strona wielu z Was może wydać się żartem. Jednak chcę ją przede wszystkim polecić początkującym poetom. Bo znajomość klasyki i dzieł wybitnych, to jedno; z drugiej strony, też warto wiedzieć jak wierszy nie pisać. A ta strona dostarcza przykładów bez liku. I, o zgrozo, osób tak piszących wcale nie brakuje. Na wielu forach zlepiacze wierszy z samych metafor, uchodzą za talenty wyjątkowe…

Niezbędnik każdego poety

Edytor tekstu on-line (google.pl/intl/pl/docs/about/) – przechowywanie wierszy w chmurze samo w sobie brzmi jak poezja. Z googlowskiego edytora korzystam około trzech miesięcy. Dla mnie możliwość przechowywania treści on-line jest niesamowitym wynalazkiem. Już dość tracenia treści, bo nie wiadomo gdzie są. Oprócz automatycznego zapisu w chmurze, mamy do dyspozycji całkiem zdatny edytor tekstu.

Synonimy (synonim.net) – by być poetą, nie są niezbędne szkoły czy kursy poetyckie. Talent można nadrobić pracowitością. Braki edukacyjne zatuszować stylem; na przykład nie korzystamy z interpunkcji i problem z nią mamy z głowy. Jednak ubóstwa językowego nie nadrobimy niczym. Na stronie synonimy są podzielone na grupy znaczeniowe. Dlatego jest to całkiem przydatne narzędzie i pomaga uniknąć błędnego albo ubogiego stosowania słów.

Rymy wszelakie (rymer.org) – wiersze z rymami piszę i czytam rzadko, bo nie są to moje ulubione pozycje poetyckie. Jednak uważam, że dobrze i ze smakiem użyte, dodają uroku i mocy niejednemu wierszowi. Z drugiej strony barykady są rymy częstochowskie – te są złem praktycznie w każdej postaci. Polecana strona pomaga znaleźć te pierwsze, a jednocześnie uniknąć tych drugich. Po wpisaniu słowa otrzymujemy spis praktycznie wszystkich możliwych rymów w języku polskim. Dodatkowo, na pasku na dole, mamy podane wszystkie ostatnie sylaby, z którymi można rymować nasz wyraz.

Wszystko o języku (polszczyzna.pl) – jeżeli chodzi o nasz język, to na tej stronie mamy praktycznie wszystko. Dzięki testom, quizom i artykułom możemy się podszkolić w mowie ojczystej. Dodatkowo mamy całkiem dobrą aplikację do sprawdzania poprawności pisowni.

I na koniec oczywista oczywistość, szef wszystkich stron – Google.pl ?

Dodaj komentarz